Precyzyjne gięcie rur

ZAPYTANIA OFERTOWE: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | tel. 668530383

Precyzyjne gięcie rur

Precyzyjne gięcie rur to proces, który wymaga nie tylko sprawdzonych i konsekwentnych działań, ale również fachowej wiedzy i myślenia mechanicznego. Istnieje wiele firm, które oferują gięcie rur stalowych, ale nie wszystkie z nich są w stanie udoskonalić tę sztukę na tyle, aby zaoferować usługę precyzyjnego gięcia rur. Aby dowiedzieć się jakie aspekty muszą być spełnione, by mówić o precyzyjnym gięciu rur, najpierw trzeba wyjaśnić jak powinien wyglądać efekt finalny.

Precyzyjne giecie rur

 

Brak niedoskonałości

Precyzyjne gięcie rur to proces, który gwarantuje pogięcie rury bez jakichkolwiek mechanicznych uszkodzeń typu marszczenia, spłaszczenia ścian czy zmianę w średnicy zewnętrznej lub wewnętrznej. Najbardziej nieestetycznym efektem jest marszczenie, które może wystąpić zarówno wewnątrz promienia gięcia, jak i na zewnętrznej średnicy. Marszczenie to defekt, którego nie zaakceptuje większość firm np. z przemysłu lotniczego lub medycznego.

Każdy element procesu precyzyjnego gięcia rur wymaga dbałości o detale, ale najtrudniejszym z tych aspektów jest zapobieganie zmarszczenia w miejscu wygięcia rury w łuk. Na sztukę gięcia rur stalowych na zimno, bez zmarszczek składa się połączenie kilku czynników:

  1. trzpień musi być osadzony w dokładnej głębokości
  2. matryca zaciskowa i blok oporowy muszą być właściwie dociśnięte
  3. rodzaj oleju używanego do gięcia powinien mieć odpowiednią lepkość

Precyzyjne gięcie rur wymaga również, aby na materiale nie było widać śladów po zaciskach ani blokach podkładki. Podczas procesu gięcia, rurka musi być mocno przytrzymana, ponieważ jest ciągnięta wokół bloku promienia. Proces ten należy jednak wykonywać z odpowiednim wyczuciem, ponieważ istnieje cienka granica między trzymaniem jej na tyle mocno, aby się nie ześlizgnęła, a przytrzymaniem jej zbyt mocno, co może spowodować, że na zewnętrznej średnicy rury mogą pojawić się ślady zacisku.

 

Specyficzne wymagania branżowe

Istnieją branże, które kategorycznie zabraniają używania jakichkolwiek olejów podczas procesu gięcia rur. Dotyczy to np. przemysłu półprzewodników, gdzie gięte elementy o małych promieniach zastępuje się spawanymi kolankami lub trójnikami. Rurki półprzewodnikowe wykorzystywane są zwykle do przenoszenia gazu o wysokiej czystości, w związku z tym ich wewnętrzna ściana musi zostać poddana elektropolerowaniu. W związku z tym ryzyko zanieczyszczenia elementu w trakcie procesu gięcia byłoby katastrofalne.

Istnieją również branże, które wymagają użycia oleju w procesie gięcia rur. Jedną z nich jest np. branża lotnicza. Rury stosowane w tym sektorze ze względu na swoją rolę są poddawane większym napięciom, a tym samym są bardziej narażone na wycieki i pękanie. Użycie olei jest w tym przypadku niezbędne do uzyskania wąskich promieni rur. Zastosowanie metod spawania trójników czy kolanek będzie w przypadku branży lotniczej mniej akceptowane ze względu na konieczność nieprzerwalności i ciągłości materiału rur. Stosowanie spawanych kolanek i trójników jest zatem mniej akceptowaną praktyką w lotnictwie, ponieważ przemysł stara się mieć mniej punktów przerwań w strukturze rur.

 

Zmniejszenie grubości i spłaszczanie ścian

Zmniejszenie grubości lub spłaszczenie ścian rury to kolejny defekt, który pojawia się podczas wykonywania próby precyzyjnego gięcia rur. Mniejszy promień gięcia pociąga za sobą większe ryzyko spłaszczenia ściany rurki, dlatego tak kluczowe w procesie precyzyjnego gięcia rur jest znaczna dbałość o szczegóły. Jeśli chcemy mówić o precyzyjnym gięciu rur, końcowy produkt nie może przekroczyć 10% marginesu spłaszczenia ścianki materiału.

Podczas precyzyjnego gięcia rur następuję zasadnicze rozciąganie bądź zwężenie zewnętrznej średnicy gięcia, przy jednoczesnym ściskaniu lub pogrubianiu wewnętrznej średnicy. Materiał, który podczas gięcia gęstnieje na wewnętrznej średnicy, będzie miał w tym miejscu większą skłonność do tworzenia się niedoskonałości. Dlatego zwężenie i zmarszczenie ścian często występują jednocześnie. Sztuka precyzyjnego gięcia rur polega na pełnej kontroli tego, co powstaje podczas procesu.

Dokładne gięcie rur

 

Sprzęt i wiedza

Sztuka precyzyjnego gięcia rur to przede wszystkim posiadanie i umiejętne korzystanie z odpowiedniego wyposażenia, a także posiadanie fachowej wiedzy na temat materiału, który chcemy giąć. Każdy z powyższych czynników musi zostać spełniony, aby osiągnąć wysokiej jakości gięty produkt pozbawiony wad, którego wymaga większość gałęzi przemysłu oraz branże zaawansowanych technologii. Ręczne gięcie nie wymaga dużej inwestycji, a maszyna jest łatwa i bezpieczna w obsłudze i w pełni przenośna.

 

Zalety precyzyjnego gięcia rur

Precyzyjne gięcie rur jest często wykorzystywane do tworzenia produktów dla przemysłu półprzewodników i chemii w zakresie dostarczania gazów i cieczy, głównie do celów chłodniczych. Zastosowanie tego systemu pozwala zapobiegać wyciekom i oszczędzać koszty. Dzięki niemu możliwe jest przeprojektowanie całych systemów rurowych, aby dopasować je do wymagań danej przestrzeni bez wydłużania czasu zakończenia pracy.
Kolejnym plusem z zastosowania metody gięcia rur zamiast metody spawania jest to, że spawany materiał może ulegać szybszym uszkodzeniom na skutek wibracji jeśli zostanie zastosowany jako część dużych maszyn przemysłowych. Niektóre ruchome układy mechaniczne i urządzenia ulegają częstym awariom z powodu drgań. Gięte części rur wykazują dłuższą żywotność niż elementy spawane.

Usługa gięcia rur

 

Precyzyjne gięcie przy maksymalnych obciążeniach

Wymagania sprzętowe w procesie gięcia rur w przemyśle są ogromne: wydajność, sztywność, szybkość, cicha praca, precyzja - i to wszystko przy produkcji ilości hurtowych. Wysokowydajna i cicha giętarka do gięcia rur na zimno jest w stanie obrabiać rury wykonane z różnych materiałów, takich jak: stal, stal nierdzewna, stopy miedziowe, stopy niklowe, stopy żelazne, stopy mieszane. Giętarkę do rur i profili cechuje również wysoka sztywność, zatem ma ona możliwość absorbcji ekstremalnych sił zginających i dzięki temu jest przeznaczona do długotrwałego używania nawet przy bardzo dużych obciążeniach.

Dokładność gięcia jest jednak kluczowym warunkiem wstępnym do późniejszego montażu całego systemu rur. Dlatego, dzięki solidnej giętarce do rur i profili na zimno POL-PROD z powodzeniem produkuje precyzyjnie dopasowane systemy rur.